INKAPO
Energetický specialista a auditor / Dotazy / Nová zelená úsporám a jiné dotační programy / Jak získat dotaci na novostavbu - Nová zelená úsporám i v roce 2017?

Jak získat dotaci na novostavbu - Nová zelená úsporám i v roce 2017?

05.05.2015 | Komentáře: 0 | Přečteno: 8919x

Přehledný souhrn postupu "Jak získat dotaci na pasivní rodinný dům" v rámci programu Nová zelená úsporám:

Dobrý den, chtěl bych se zetpat, jaký je postup pro získání dotace na novostavbu - chci stavět rodinný dům. Slyšel jsem, že Nová zelená úsporám peníze nabízí.

Autor: Jiří Tůma

Odpověď:

Dobrý den, pane Tůmo. Máte pravdu, program Nová zelená úsporám podporuje výstavbu nových rodinných domů, a to v lokalitách po celé České republice.

Postup pro získání dotace je následující (celkem 4 body):

1. Musí jít o pasivní dům

Musí jít o novostavbu, která splňuje (resp. bude splňovat, pokud se ještě nezačalo stavět) takzvaný pasivní standard, tedy stručně, musí jít o pasivní dům. Žádat o podporu je možné před výstavbou, během ní či po realizaci.

Pokud máte zájem, můžeme Váš projekt posoudit a navrhnout další kroky.

Kontaktujte nás

Příklad pasivního rodinného domu

 

Příklad pasivního rodinného domu


Doplňující informace o pasivních domech

Pasivní dům se od běžných domů liší v některých důležitých aspektech - např. výrazně nižší spotřebou energie, vyšším komfortem bydlení apod. Neplatí však, že pasivní dům musí být dražší než klasické (např. nízkoenergetické) domy. Například Centrum pasivního domu uvádí, že není důvod, aby pasivní dům vyšel o více než 5-10 % dráž než dům standardní. O pasivních domech koluje mnoho mýtů, např. že se v něm nesmějí otevírat okna, že se v nich nedá bydlet, pokud nejde elektřina, že jde o složité domy plné zbytečné elektroniky apod. Není to pravda. V pasivním domě okna otevírat jdou, jen to díky systému řízeného větrání s rekuperací odpadního tepla není nutné. Není také žádný důvod, proč by měl být pasivní dům nutně vybaven velkým množstvím složité techniky. Naopak, správně navržený pasivní dům je charakteristický tím, že se snaží o maximální jednoduchost. To však nebrání tomu, aby si zákazníci, kteří si to přejí, pořídili technologie pro tzv. chytrou domácnost.A pokud nejde elektřina? V takovém případě mají dnes problémy skoro všechny stavby. Ale ruku na srdce - jak často se stává, že proud nejde déle než půl dne?

2. Před podáním žádosti o dotaci je nutné zpracovat odborný posudek

Před podáním žádosti je nutné zpracovat tzv. odborný posudek, který je její hlavní částí. Odborný posudek se skládá z energetického hodnocení pasivního domu a projektové dokumentace stavby. Odborné posudky pro naše klienty běžně připravujeme. Pokud se nacházíte ve fázi před výstavbou, můžeme projekt optimalizovat tak, aby byl v souladu s podmínkami programu Nová zelená úsporám.

Nová zelená úsporám: příklad projektu pasivního rodinného domu, pro který jsme prováděli optimalizaci

Nová zelená úsporám: příklad projektu pasivního rodinného domu, pro který jsme prováděli optimalizaci

Optimalizace vašeho současného projektu

Občas (respektive relativně často) se setkáváme s tím, že se na nás obracejí zákazníci s projektem pasivního domu, u něhož se rychle ukáže, že vlastně o pasivní dům ve skutečnosti nejde - stavba v takové fázi nevyhovuje jednomu nebo více požadavkům, které jsou na pasivní domy kladené. V takovém případě není nic ztraceno, protože společně s Vaším či naším projektantem můžeme provést optimalitaci projektu tak, aby pasivní standard byl splněn.

Pokud se však již se stavbou započalo, změny se provádějí již poněkud hůře, nebo můžou být dokonce zcela vyloučeny. Doporučujeme proto projekční fázi nepodcenit a od projektanta vyžadovat garanci toho, že dům je od počátku navrhován jako pasivní. Můžeme se také domluvit na tom, že pasivní dům pro vás od počátku navrhneme my sami.

3. Podání žádosti o dotaci na pasivní novostavbu

Dalším krokem je vlastní podání žádosti o dotaci z programu Nová zelená úsporám 2015. Přehledně proces administrace žádosti prezentujeme na speciální stránce. Žádost se podává elektronicky, v předepsané lhůtě je však nutné dodat také potřebné papírové dokumenty na místní (tj. krajské) pracoviště Státního fondu životního prostředí. Jeho pracovníci provedou posouzení žádosti z pohledu administrativního i faktického.

 

Žádost o dotaci na novostavbu Nová zelená úsporám se podává elektronicky

Žádost se podává elektronicky, je však zatpotřebí předat i některé papírové dokumenty.

 

Žádost o dotaci je možné podat před, v průběhu i po výstavbě

Žádosti o dotace je možné podávat v jakékoli fázi výstvavby, před ní i po ní. Platí, že pokud je vše v pořádku, tak při scénáři podání žádosti po realizaci stavby můžete peníze obdržet dokonce již do 9 týdnů.

4. Výplata peněz - dotace na novostavbu

Výplata peněz probíhá zpětně, vždy po dokončení výstavby. Nejde tedy o předfinancování ani úvěr. Je také nutné mít na stavbě zajištěn odborný dozor, který bude dbát a dohlížet na správné provedení stavby. 

 

Kontaktujte nás

Autor: Ing. Jan Petrtyl, Ph.D.

Komentáře

Přidat komentář


Autor:
E-mail:
Nadpis:
Komentář:



Zpět - tlačítko