Dobrý den.
Narazil jsem při hledání pomoci na Váš článek z 12.11.2012 - http://stavba.tzb-info.cz/fasadni-okna/9272-drevena--okna-a-dvere-udrzba-povrchove-upravy-a-opravy-poskozeneho-povrchu.
Máme dřevěná eurookna od srpna roku 2004, od listopadu jsme převzali náš řadový dům od developera. Na jedné straně, která je více náchylná povětrnostním vlivům se u většiny domů v naší řadové zástavbě projevily fleky viz přiložené foto a viditelně poškozené dřevo pod lazurou. Podle výrobce je to zcela naše vina, že jsem okna neudržovali potřebnými udržovacími sadami na dřevěná eurookna, proto došlo k poškození dřeva a jedinou variantu, kterou navrhují je dát okna nová. Nabízejí tedy i možnost opravy bez záruky, ale až v příštím roce, protože nemají kapacity pro letošní rok.
Myslíte si, že nepoužívání udržovací povrchové sady může takto poškodit dřevo? Jedná se o 2 lichoběžníková okna spojená vruty k sobě. Servisní technik zjistil, že v místě poškození to jde až do druhé vrstvy dřeva rámu.
Mohu Vás požádat o odborný názor? Děkuji za Váš čas a zájem.
Je obtížné vyslovovat názor na základě pouhého zhlédnutí několika fotografií bez znalostí souvislostí na místě samém. Jedno se dá říci s určitostí - poruchy laku a počínající začernání dřeva viditelné na snímcích P1010383 a P1010378 nejsou způsobeny tím, že byste neošetřoval povrch dřevěných částí rámů přípravkem z udržovací sady.
Je otázkou, jak kvalitně je proveden detail okenních rámů v místě styku rámové okapnice, což bude ale asi podle mého názoru druhotná příčina vzniklého stavu. Hlavním důvodem bude (a svědčí o tom i Vaše poznámka o obdobném problému všech oken obrácených na jednu, povětrností nejvíce namáhanou stranu domů) to, že zřejmě není správně nebo kvalitně vyřešen a proveden detail napojení parapetního plechu na spodní rám oken. Dochází totiž k tomu, že působící vlhkost, ať už jakkoli vzniklá, je nasávána kapilární vzlínavostí do čelního dřeva rámů.
Myslím, že to může být způsobeno vodními kapkami dopadajícími na parapetní plech, které se rozstříknou a po dlouhodobém smáčení povrchu se dostávají vodorovnou spárou do dřevní struktury s následným efektem, který je na fotkách zřejmý. Tato porucha bývá častá tam, kde působení srážkové vody není vyřešeno. Příčina může být i v pouze nekvalitně provedeném parapetním plechu (špatné vyspádování s následným vytvářením vodní plochy a odstřikováním na okna namísto stékání mimo fasádu).
Myslím, že příčina je celkem jasná, horší bude určit, nakolik kdo způsobil jakou míru zavinění, to už bude složitější. Bude to asi kombinace kvality výrobku a provedené montáže.
Děkuji za Váš názor k naší problematice. Dovolil jsem si připojit fotky po zásahu technikem firmy ....... a i náhled stejného místa na protější straně našeho domu. Bohužel firma ......... se k věci má tak, že preferuje si zakoupit okno nové, opravu navrhuje provést bez záruky (což bych pochopil), ale z nedostatku času (mají prý hodně oprav) nabízí termín opravy až v příštím roce (což tedy nechápu).Po tom, co nám technik vyšťoural díru do rámu mi termín jejich realizace opravy v příštím roce nepřipadá adekvátní a znamená, že se okno (rám) ještě více poškodí a možná, že již opravit nepůjde. Myslím, že napojení parapetu nedělala firma ........ a proto se od toho budou chtít distancovat, já si myslím, že jejich problém je neizolované spojení těch dvou křídel (resp. samostatných lichoběžníkových oken), kudy se vlhkost do rámu dostává. Děkuji za případný nápad realizace opravy či doporučení na nějakou firmu, která by to okno ještě dokázala opravit, aby prodloužila o pár let životnost. (předpokládám cca do 8 let nějaké stavební úpravy tak pak bych okno vyměnil, ale vyhodit okno po 8 letech mi nepřipadá normální).
Podle mého názoru lze říci následující. 1. Poškození zdokumentované na fotografii je takového stupně, že bylo zasaženo dřevo rámu do poměrně značné hloubky. Jediná možnost je odstranění dřeva v celé zasažené oblasti mechanickým způsobem a náhrada buď truhlářským způsobem (vlepení chybějící části) - poměrně velmi pracný způsob a bude vždy vidět, nebo postupné vyplnění tmelem v několika vrstvách - časově náročné, musí být stabilní počasí a vidět to bude také. Shrnuto - okno je v této části skutečně zničené. 2. Určit jednoznačně viníka je nesnadné. Porovnáním s fotografiemi z opačné fasády je zřejmé, že svalit vinu pouze na výrobce oken nelze, neboť zřejmě identická okna na jiné části domu jsou na pohled v pořádku. Detail provedení napojení parapetu a vlastní provedení parapetu, jak jsem o tom psal posledně, bude zřejmě klíčovým problémem. Proto půjde o to, dohledat míru odpovědnosti, kdo za jakou část provedení dodávky odpovídá - jinými slovy, jak zní smlouva o dílo, jaké jsou zápisy v montážním případně stavebním deníku a jak bylo celé dílo předáno a převzato. 3. Vzhledem k tomu, že realizace proběhla v roce 2004, mám za to, že domoci se nápravy prostřednictvím nějaké reklamace stejně asi nelze. Je to již téměř 9 roků od převzetí díla a na tyto výrobky se poskytuje záruka běžně 5 roků. Doporučení na nějakou firmu Vám bohužel neposkytnu, je to skutečně spíše taková modelářská záležitost, běžní výrobci oken se s tím určitě zabývat chtít nebudou. Zkusil bych nějakého truhláře z blízkého okolí.