Dobrý den, dle naší telefonické domluvy posílám nafocený balkon-lodžii. V chladném obcobí vzniká vlhkost na vnitřním povrchu okna. Mohl byste mi, prosím, poradit, co s tím?
Děkuji
Dobrý den pane Vacíku,
ve Vašem případě se bohužel nenabízí jednoduché řešení. Problém je v tom, že jste z balkónu (lodžie) udělali v podstatě součást obytného prostoru bez toho, aby vlastnosti stavebních konstrukcí k prostoru přiléhající splňovaly požadavky z hlediska stavební fyziky. Prostor je uzavřený, obehnaný konstrukcemi, které zapříčiňují výrazné ochlazování vnitřního prostoru nové "místnosti". Nejsou totiž vůbec navrženy tak, aby obepínaly obytný prostor. V kombinaci s pronikáním teplého vlhkého vzduchu ze skutečné teplé místnosti za problematickým prostorem zde dochází ke zvyšování relativní vlhkosti vzduchu. Ta v kombinaci s nízkou teplotou vnitřního vzduchu vytváří na plochách ochlazovaných z exteriéru kondenzát. Jsem si jistý tím, že kondenzace vzniká i v neprůsvitných ostatních částech obálky bývalého balkónu, jen to zřejmě nepozorujete. Tím se ale konstrukci dlouhodobě škodí.
Možným řešením je:
1. důsledné zateplení všech částí, které prostor obklopují (stěna, střecha, podlaha) + zajištění větrání tohoto prostoru a vytápění v chladném období;
2. odstranění zasklených ploch.
Jiná cesta není. Uzavření prostoru bylo provedeno neodborně v tom smyslu, že se nemělo bez navazujících opatření vůbec provádět. I kdyby byla okna vyrobena s výrazně lepšími parametry (třeba i na úrovni pasívního standardu), problém by to samo o sobě nevyřešilo.
Je mi líto, že Vás tímto sdělením asi netěší, ale jsou to fakta, která jsou založena na objektivním stavu věcí.
S pozdravem
Zdeněk Petrtyl
Zaregistrujte se k odběru našich novinek s sledujte nás také na sociálních sítích!
Facebook.com/InkapoCz | YouTube.com/InkapoCZ | Twitter.com/Inkapo |
Plus.Google.com/+InkapoCz |