Poslední týdny byly z pohledu dotačních programů opravdu bouřlivé. Viděli jsme skutečně nečekané tempo podávání žádostí pro rodinné domy v programu Nová zelená úsporám. I přes navýšení alokace o 50 % byla téměř 1 miliarda korun určených pro rodinné domy „rozebrána“ během dvou měsíců. Naopak žádosti pro bytové domy přibývají pouze sporadicky.
Příklad zatepleného panelového bytového domu
Zdroj: Inkapo.cz
Státní fond životního prostředí na situaci reagoval (viz tiskovou zprávu ze 7. července) nejdříve tím, že se žádosti navíc přijímaly do tzv. zásobníku, dále pak již zmíněným navýšením prostředků o 300 milionů Kč. Tyto peníze však také zmizely velmi rychle. Nyní je příjem žádostí pro rodinné domy pozastaven:
Zdroj: Novazelenausporam.cz, upraveno
Tisková zpráva z 16. července pak uklidnila zájemce, kteří nestihli podat žádost včas: nová výzva bude otevřena již tento podzim s tím, že finanční prostředky budou průběžně doplňovány z prodeje tzv. emisních povolenek. Přesná výše alokace, tj. objemu peněz, ještě není známa, měla by však být dostatečně vysoká.
15. července byla však zveřejněna tisková zpráva SFŽP, která se zaměřila na tzv. kotlíkové dotace pro domácnosti. Kotlíkové dotace budou mít v gesci jednotlivé kraje, a tak se podmínky mohou v různých částech republiky lišit. Očekává se, že výzvy v rámci kotlíkových dotací budou vyhlášeny ještě letos.
Podpora na výměnu zdroje vytápění dosáhne až 150.000,- Kč a bude odstupňována dle typu kotle – od 80 % pro kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla přes 75 % pro kombinované kotle (tj. uhlí + biomasa) či plynové kotle, po 70 % pro nové kotle na uhlí. V prioritních oblastech, kde je stav ovzduší nejhorší, bude podpora navýšena o 5 %. Podívejte se na seznam prioritních lokalit dle krajů [PDF].
Prioritní lokality pro kotlíkové dotace
Zdroj: Prezentace [PDF] k tiskové konferenci Ministerstva životního prostředí ČR
Dotace bude možné žádat na:
O dotaci se bude žádat na krajských úřadech poté, co budou vyhlášeny jednotlivé výzvy.
Dobrou zprávou je, že lze vzájemně kombinovat kotlíkové dotace a program Nová zelená úsporám. Kotlíkové dotace budou podporovat i tzv. „mikro“ energetická opatření. Jejich rozsah zachycuje následující tabulka.
Co spadá do tzv. „mikro“ energetických opatření
Zdroj: Státní fond životního prostředí ČR
Tento dotační program je určen firmám a je nyní otevřen, přijímá tzv. předběžné žádosti (záměr, popis projektu). Harmonogram je následující:
Žádat o dotaci mohou malé a střední podniky ze zpracovatelského a těžebního průmyslu, ICT, zpracování odpadů, maloobchodu či velkoobchodu. Projekt nesmí být realizován v Praze, ačkoli tam firma může sídlit.
Projekty se hodnotí průběžně. Cílem programu je podpořit např. rekonstrukci výrobních hal, obnovit staré a nevyužívané areály (tzv. brownfieldy) či novostavby, pokud nahradí brownfield.
Příklad výrobní haly
Zdroj: Inkapo.cz
Výše podpory je až 45 % v závislosti na velikosti podniku, na 1 projekt lze získat dotaci ve výši 1 – 200 milionů Kč.
Nejdůležitějšími kritérii pro posouzení (schválení) projektů jsou: ekonomický přínos investice pro firmu, stáří budovy (16 a více let), plocha objektu (minimálně 500 metrů čtverečných, nejvíce získají objekty větší než 1.500 metrů čtverečných).
Tento dotační program je zaměřen na snižování energetické náročnosti výroby a omezení výdajů za energii ve firmách. Harmonogram je stejný jako v případě OPPIK Nemovitosti (viz výše).
O dotaci mohou požádat všechny podniky ve zpracovatelském a IT průmyslu a projekty musejí být realizovány mimo Prahu (firma tam však může mít sídlo).
Výše dotace je odstupňována, malé podniky získají až 50 %, střední až 40 % a velké podniky až 30 % z investice, dotační rozsah je 500 tisíc Kč – 250 milionů Kč.
Jako hlavní kritéria figurují: poměr výše investice ku snížení emisí oxidu uhličitého, absolutní výše úspory energie proti původnímu stavu a kvalita rozpočtu projektu.
Výrobní hala ve zpracovatelském průmyslu s potenciálem pro snížení spotřeby energie
Zdroj: Inkapo.cz