Všechny informace, které potřebujete vědět o Nové zelené úsporám 2015
Původní novinka (únor 2015):
Přinášíme nejnovější informace o programu Nová zelená úsporám pro rok 2015, které jsme získali na výstavě Moderní vytápění během přednášky zástupce SFŽP. Kompletní informace o výzvě pro rok 2015 budou sice zveřejněny až počátkem dubna, ale už nyní pro vás máme dobré zprávy!
Pokud se video nezobrazuje správně, klikněte sem
Podle neoficiálních zpráv měly být podmínky Nové zelené úsporám pro rok 2015 zveřejněny již koncem minulého roku, nyní se počítá se zveřejněním přesného znění podmínek až na počátek letošního dubna.
11. února však proběhla v rámci výstavy Moderní vytápění přednáška zástupce Státního fondu životního prostředí. Během této přednášky byly mimo jiné představeny novinky, které do fungování Nové zelené úsporám v roce 2015 i v následujících letech vnesly alespoň trochu nového světla.
Problematice Nové zelené úsporám se na našem webu věnujeme pravidelně. Rádi bychom i s pomocí tohoto videa odpověděli alespoň na základní otázky spojené s programem a jeho fungováním. Zejména se budeme věnovat výhledu na letošní rok. A s radostí můžeme říci, že pro vás máme dobré zprávy.
Nová zelená úsporám je dotačním programem Státního fondu životního prostředí České republiky, který navazuje na původní program Zelená úsporám. Ten běžel mezi lety 2009 a 2012. Po něm ještě následovala Nová zelená úsporám 2013.
Současná verze programu již nenese žádné číselné označení. Její běh je plánován na roky 2014 až 2020.
Hlavním cílem programu je poskytnout finanční podporu nejen na snížení energetické náročnosti stávajících budov, ale také na výstavbu nových domů, které splňují nároky pasivního standardu. Pasivním domům bude věnována speciální pozornost v našich dalších videích a příspěvcích.
Nová zelená úsporám má v plánu podporovat rodinné a bytové domy i veřejné budovy. Dosud však byla pozornost věnována pouze rodinnému bydlení. To se však má v roce 2015 změnit.
Celkem se pro období 2014 až 2020 počítá s podporou kolem 20 miliard korun. Skutečná výše finančních prostředků však bude záviset na úspěchu prodeje tzv. emisních povolenek. Právě ty totiž jsou a budou zdrojem financování tohoto dotačního programu.
Pro roky 2015 až 2017 můžeme očekávat alokaci přibližně pět a půl miliardy korun s tím, že do roku 2015 se přesunulo i nevyužitých 500 milionů korun z roku 2014.
To, že v minulém roce v programu zbyly nevyužité peníze, se přičítá na vrub zejména dvěma faktorům: malému povědomí o programu a jeho možnostech mezi širokou veřejností, a svou roli sehrály také jeho vysoké administrativní nároky. To se však má v nejbližší budoucnosti změnit.
I v roce 2015 budou podporovány rodinné domy po celé České republice. Kromě toho je však přichystáno hned několik novinek a všechny jsou docela významné.
Počítá se totiž také s podporou bytových domů. Konkrétní podmínky jsou bohužel stále zahaleny tajemstvím, ale již v dubnu bychom se měli dozvědět podrobnosti. Doufáme, že se tak snad stane i dříve.
Již nyní je však jasné, že program Nová zelená úsporám bude bytové domy podporovat pouze v Praze. Pro žadatele z jiných částí republiky bude připraven jiný dotační program. Ten by měl být spuštěn souběžně, a jeho podmínky by se od Nové zelené úsporám neměly výrazně lišit. Zmíněný program bude financován z Integrovaného regionálního operačního programu, tedy z tzv. evropských peněz.
Se snižováním energetické náročnosti veřejných budov se v Nové zelené úsporám počítá až po vyčerpání finančních prostředků z Operačního programu Životní prostředí. V tomto smyslu upozorňujeme na 34. výzvu, která byla vyhlášena letos 30. ledna. Další výzvu OPŽP pro veřejné budovy můžeme čekat přibližně v červenci 2015. Tolik krátká odbočka k veřejným budovám.
Další důležitou změnou v Nové zelené úsporám 2015 je plánovaná podpora tzv. dílčích opatření. Na rozdíl od minulosti tak bude možné například žádat o dotaci na samostatnou výměnu oken, zateplení části fasády a podobně.
V případě bytových domů, které již prošly zateplením, by dávala dobrý smysl podpora instalace řízeného větrání. Proto jsme také během diskuse se zástupcem Státního fondu životního prostředí položili dotaz právě na toto téma. Konkrétní podmínky pro takové se však ještě dolaďují. Věříme však, že právě takové opatření by pro obyvatele již zateplených bytových domů znamenalo výrazně kvalitnější bydlení.
Poslední velkou ohlášenou změnou je snížení administrativní zátěže. Do budoucna již s největší pravděpodobností nebude nutné používat pouze výrobky s tzv. SVT kódy či certifikované dodavatele stavebních prací. Důraz bude kladen především na to, aby použité výrobky a materiály splňovaly požadavky stanovené energetickými posudky. Slíbena byla také vyšší rychlost zpracování žádostí. Žadatelé by se tak měli do dvou měsíců dozvědět, zda byla jejich žádost přijata či nikoli.
Dodáváme, že v případě kvalitního zpracování energetického posudku, projektu i žádosti není kromě vyčerpání finančních prostředků důvod, aby došlo k jejímu odmítnutí.
V zásadě lze říci, že oblasti podpory Nové zelené úsporám v roce 2015 budou v případě rodinných domů víceméně odpovídat podmínkám známým již z minulosti.
U novostaveb bude zapotřebí, aby respektovaly pasivní standard. Opět budou stanoveny dvě oblasti s rozdílnou výší podpory – dosud byly označovány jako B1 a B2 a lišily se přísností posuzovaných kritérií.
U zateplení již existujících rodinných domů opět očekáváme několik tzv. hladin, které se liší úsporností navrhovaných či realizovaných opatření. Výše podpory opět dosáhne až cca poloviny z uznatelných nákladů.
Počítá se i s pokračující podporou efektivního využití zdrojů energie. Do té spadá například pořízení solárních panelů, tepelných čerpadel apod. Podpora se v této oblasti pravděpodobně bude – tak jako v minulosti – pohybovat v řádu desítek tisíc korun.
Jaký je postup pro získání dotace? Nejdříve je nutné zpracovat energetické hodnocení, tedy energetický posudek. Ten ve své podstatě vyjadřuje dopady navrhovaných opatření či potvrzuje kvalitu pasivní novostavby. Navrhované změny se pak promítají do projektové dokumentace.
Energetický posudek a projekt tvoří základ žádosti o dotaci. Ta se ještě doplňuje o další dokumenty, jako je například výpis z katastru nemovitostí apod.
Vlastní žádost se pak podává elektronicky. Je však zapotřebí ve stanovené lhůtě – do tří pracovních dní - doručit na fond dokumenty také ve fyzické podobě.
Je důležité připomenout, že dotace jsou vypláceny zpětně až po vlastní realizaci stavby či úprav. Nejde tedy o předfinancování.
Ve firmě INKAPO zařizujeme v rámci Nové zelené úsporám komplexní servis – od návrhu opatření až po podání žádosti. Kromě toho navrhujeme pasivní domy, provádíme energetické audity, připravujeme energetické průkazy a posudky, provádíme měření termokamerou.
Už nyní se těšíme na úplné zveřejnění podmínek Nové zelené úsporám pro rok 2015 a na to, až pomůžeme třeba právě Vám k dotaci na úsporné bydlení. Tak jako desítkám zákazníků před vámi.
Další nejnovější informace a aktuality najdete nejen na našem webu, ale také na našem Twitteru, Facebook a síti Google Plus.
Přejeme vám hezký den a těšíme se na spolupráci!
Zaregistrujte se k odběru novinek (zde pod článkem)
Napište nám: j.petrtyl@inkapo.cz nebo zatelefonujte na 387 210 044 nebo 721 424 918
Twitter: Twitter.com/Inkapo
Facebook: Facebook.com/InkapoCZ
Google Plus: Plus.google.com/+InkapoCZ
YouTube: Youtube.com/InkapoCZ