Všechny informace, které potřebujete vědět o Nové zelené úsporám 2015
Na titulní straně dnešních Hospodářských novin byly publikovány nejnovější informace z programu Nová zelená úsporám. Kromě aktuálních dat o souhrnné výši žádostí a jejich počtu za rok 2014 byly zveřejněny také novinky o plánované výzvě pro snížení energetické náročnosti bytových domů. Té bychom se měli dočkat již příští rok a do roku 2022 je plánováno financovat program Nová zelená úsporám až 27 miliardami korun.
V letošním roce bylo zatím podáno pouze 1.808 žádostí v souhrnné výši 330 milionů korun. Z částky přislíbené na rok 2014 tak zbývá ještě téměř 1,6 miliardy Kč. Čas pro podání žádosti je do konce října nebo do vyčerpání stanoveného objemu peněžních prostředků.
V porovnání s předchozími roky jde zatím o nižší čísla, která jsou dle citovaného článku (autoři: Luboš Kreč a Lucie Kudláčková) s nejvyšší pravděpodobností zapříčiněna mírnější zimou a také vyšší nezaměstnaností obyvatel, která se projevuje v horší dostupnosti finančních prostředků k realizaci stavebních záměrů. Významný podíl má však dle autorů článku také vysoká administrativní zátěž, která získávání dotace provázela.
Mám zájem o dotaci z programu Nová zelená úsporám
Ekonomové se často shodují na příznivých účincích dotačních programů typu Nová zelená úsporám jak na národní hospodářství jako celek, tak samozřejmě na benefitech pro ty, kdo dotace využívají. Jedním dechem však dodávají (a my s nimi), že je nutné pro správné čerpání dotací zajistit co nejstabilnější a nejtransparentnější prostředí.
Věříme, že opatření přijatá s cílem snížit administrativní náročnost vyřízení dotace dříve v tomto roce byla krokem správným směrem. Na druhou stranu platí, že ať jsou pravidla sebesložitější, dobrý energetický specialista by si s nimi měl při zpracovávání projektu, posudku či dotace vždy poradit.
Konečně také zazněly další informace o připravované výzvě, která bude zaměřena na snížení energetické náročnosti bytových domů. Měla by být vyhlášena již v roce 2015. V současné době je stanovení přesné částky využitelné pro dotace předmětem práce odborníků ze Státního fondu životního prostředí. Ti určí, jaký objem finančních prostředků bude vyhrazen pro rodinné domy a jaký pro bytové domy.
Odhaduje se, že ročně by se v České republice mohlo podařit investovat do snížení energetické náročnosti budov až 4 miliardy korun. Spekuluje se také o variantě, že Nová zelená úsporám by mohla sloužit pouze majitelům bytových domů v Praze a v ostatních regionech by se mohly využít peníze získané z evropských fondů. To jsou však nyní pouhé domněnky. S jistotou můžeme říci, že vývoj budeme nadále sledovat a informovat o něm.
V každém případě budeme tak jako dosud připraveni pomáhat lidem získávat dotace na snížení energetické náročnosti budov.