INKAPO
Energetický specialista a auditor / Novinky / Úspory energie: oblast, kde jsme před USA

Úspory energie: oblast, kde jsme před USA

přidal: Ing. Jan Petrtylvloženo: 10.07.2013

V časopise Respekt (28/2013, str. 14) vyšel článek Martina Uhlíře, který je částečně dostupný i na internetu odkaz se otevře v novém okně. Inspiroval mě k napsání tohoto krátkého zamyšlení. Zmiňovaný článek nese nadpis „Obamova válka proti uhlí“ a jeho obsahem je především pohled na současné snahy amerického prezidenta snížit americké emise skleníkových plynů. (Nejen) v současné době, kdy všichni čekáme na 12. srpen 10:00 kvůli programu Nová zelená úsporám 2013, jde o postřeh aktuální. Článek pana Uhlíře je uveden citátem „Nemůžeme už ztrácet čas schůzováním ve společnosti pro placatou zeměkouli“.

Energetická náročnost života v USA

O Spojených státech amerických se říká, že jde o zemi, která je energeticky velmi náročná. Z osobní zkušenosti můžeme říci, že tomu tak skutečně je. Mnozí z našich amerických přátel jezdí do práce (jejich každodenní cesta vede pouze po dálnici a předměstími) obrovskými pick-upy se spotřebou 17-20 litrů benzinu na 100 km. Téměř všude neustále běží klimatizace (nehovoříme pouze o jižních státech typu Nevady, Arizony či Kalifornie, ale např. i o středozápadním Wisconsinu). A energetická náročnost amerického bydlení je specifickou kapitolou sama o sobě.

V oblastech, které jsme měli možnost navštívit, nejsou (pokud mluvíme o rodinných domech) k vidění téměř jiné než relativně jednoduché stavby. Ač v interiéru běžně naleznete špičkové moderní technologie (posledním modelem domácího kina počínaje a "chytrou" ledničkou konče), od exteriéru dělí jejich obyvatele pouze tenká dřevěná stěna. Domy z jiných materiálů jsou dle vyjádření tamních obyvatel mnohem, mnohem dražší.

První vlaštovky snad jaro přinesou

Existují sice společnosti jako Johnson Controls odkaz se otevře v novém okně, které se zabývají snižováním energetické náročnosti budov (zmíněná firma se např. angažovala na rekonstrukci slavného mrakodrapu Empire State Building v New Yorku), avšak dovolím si tvrdit, že z pohledu energetické náročnosti bydlení jsme zde v Evropě daleko před USA.

Před dvěma lety se mi dostala na stůl zajímavá publikace od Vana Jonese Zelená ekonomika odkaz se otevře v novém okně (Vyšehrad, 2011), ve které se její autor pokusil nastínit možná řešení energetického problému v USA. Ač jde o knihu možná poněkud kontroverzní, některé nástroje, které navrhuje častěji využít, se u nás již běžně používají. Pouze okrajově uveďme např. energetický audit.

Podpora rozumných ekologických projektů má smysl (nejen v Evropě)

Z některých míst a táborů zaznívá kritika postupů a opatření, které mají za cíl podpořit snižování energetické náročnosti (nejen) budov - různých programů, dotací a pobídek. Mnohdy se nelze divit, neboť to, čeho jsme byli svědky např. během tzv. „českého solárního boomu“, má ke krystalickému a férovému prostředí daleko. Domnívám se však, že rozumná, transparentní, férová a předvídatelná politika sledující dlouhodobý cíl – zanechat menší „ekologickou stopu člověka na světě“ má smysl.

Energetická náročnost budov v USA je značná


seznam novinek



Zpět - tlačítko