Lepších tepelně izolačních vlastností pro dosažení nízkoenergetického případně pasívního standardu v lze dosáhnout několika způsoby. Různé úpravy se provádějí jak u dřevěných tak i u plastových výrobků. Tato řešení se používají pro nízkoenergetické domy případně i pro domy splňující pasívní standard.
U oken plastových lze vidět snahu o zlepšení tepelné izolace rámu výplní některých komůrek profilu tvrzenou PU pěnou nebo jen obyčejnou PU pěnou. Jde o poměrně výhodné řešení, i když se nejedná o žádnou převratnou novinku. Toto řešení prosazovala již v 80. letech 20. století firma Schock Thermassiv GmbH, která je též držitelem několika patentů. Jako zřejmě první akce tohoto druhu byla provedena instalace těchto oken na nové budově Státní plánovací komise, později Konsolidační banky v Praze.
Používá se též sendvičová konstrukce profilu se zakrytím vnějšího povrchu okna či dveří hliníkovým krycím profilem. Sendvičová konstrukce zlepšuje tepelně technické vlastnosti profilu. Problémem je možný vznik kondenzačních zón v místech styku materiálů s různými hodnotami tepelné vodivosti (plast-tvrzený polystyren). Toto riziko je nutné posoudit a vyhodnotit výpočtem. Je nutno dodržet celoplošný kontakt izolantu s hliníkovým opláštěním, aby bylo riziko vzniku kondenzátu omezeno na nejnižší možnou míru.
Na tepelně technické vlastnosti otvorové výplně nemá podstatný vliv počet těsnění ve funkční spáře, je-li počet vyšší než dvě. Již při dvou těsněních má výrobek zcela mizivou provzdušnost, takže třetí těsnění již z tohoto pohledu prakticky žádným přínosem není.
Použitá výplň ovlivňuje tepelně izolační vlastnosti celého výrobku zásadním způsobem. Pro obsáhlost tohoto tématu je mu věnována samostatná část v oborné sekci.