Na schopnosti otvorové výplně zvukově izolovat se podílejí následující faktory:
Čím je funkční spára zalomenější, tím lepší součinitel vzduchové neprůzvučnosti Rw [dB].
Na schopnost konstrukce zvukově izolovat má pozitivní vliv zvyšující se hmotnost konstrukce. Z toho důvodu lze obecně říci, že čím masívnější profil, tím lepší zvukově izolační schopnost. Stejně tak i kombinace různých druhů materiálů do snedvičů zvyšuje zvukově izolační schopnosti celku.
Podobně jako u tepelně izolačních vlastností má pro schopnost zvukově izolovat u otvorových výplní zásadní vliv druh použité výplně a způsob jejího osazení do zasklívací spáry. Jaké jsou nejdůležitější faktory?
Jednoduše platí, že čím větší hmotnost, tím větší zvukově izolační schopnost. Proto má z tohoto pohledu trojsklo lepší vlastnosti než dvojkslo se stejnými tloušťkami tabulí.
Kombinace různých tlouštěk tabulí skla ve dvojskle nebo v trojskle přináší podstatné zlepšení. Dvě tabule 4 + 4 mm silné ve dvojskle mají o cca 2 dB menší schopnost zvukově izolovat než stejné dvojsklo s tabulem 4 + 6 mm.
Vrstvením tabulí do sendvičů a vytvoření dvojskla nebo trojskla s jedním nebo dvěma takovýmito sendviči opět zlepší zvukovou izolaci celku.
Lze použít plynu SF6 (hexafluoridu síry), který má absorpční schopnosti a tím se zvýší zvukový útlum celku. Problém je nyní z hledisky ochrany životního prostředí, protože tento plyn při úniku životnímu prostředí škodí.
Důležitá je hloubka uložení, větší hloubka znamená lepší zvukově izolační schopnost. Dále utěsnění celého zasklení a použité materiály.
Některé příklady profilů se zlepšenou zvukovou izolací jsou uvedeny na následujících obrázcích.
Připojovací spára ovlivňuje třídu zvukové izolace celého výrobku zásadním způsobem. Pro obsáhlost je připojovací spáře zpracována podrobněji v odborné sekci nebo podrobně v publikaci Okno - klíčová součást staveb.