Prezident Spojených států amerických Barack Obama včera představil plán pro boj USA se změnami klimatu (pro roky 2015-2030). V některých aspektech je návrh ještě ambicióznější, než se čekalo. Přes nadšení velké části veřejnosti zaznívají i kritické hlasy, které se budou pomocí žalob snažit nástupu "zelené Ameriky" zabránit. V čem Obamova vize spočívá a jaké může mít důsledky?
U nás k vidění zřídka, v USA naprosto běžně - velký pickup
Zdroj: Inkapo
Před dvěma lety jsme zveřejnili příspěvek, který nesl název Úspory energie: oblast, kde jsme před USA. Neměl ambici prezentovat výsledky analýzy rozsáhlých datových souborů, ale spíše položit několik otázek majících vztah k energetické náročnosti národní ekonomiky USA a upozornit na některé zajímavé zdroje informací - např. knihu Vana Jonese Zelená ekonomika (2008), respektive na tehdy začínající program Nová zelená úsporám 2013.
Van Jones: Zelená ekonomika
Zdroj: Kosmas.cz
Nyní máme příležitost se k tomuto tématu vrátit. Ve zkratce jej uvádí následující video:
President Obama on America´s Clean Power Plan (ENG)
Pokud se video nezobrazuje správně, můžete jej přehrát zde
Je pravdou, že prezidentský mandát Baracka Obamy relativně brzy skončí a jeho mnozí kritici říkají, že právě proto se nyní snaží o to, aby zanechal nějaké "hmatatelné stopy". Navíc i samotné dosažení všeobecného konsensu nad odpovědí na otázku zda je lidské chování příčinou globálního oteplování, je obtížné. Jakékoli aktivity či snahy o omezení emisí skleníkových plynů či příklon k "čistším" technolgiím také bývají často kritizovány především z libertariánského tábora. Neméně závažným tématem však je odpověď na otázku, zda se lidé chovají racionálně a co vlastně taková racionalita znamená. Ekonomické motivy a cenové incentivy totiž nemusejí vždy hrát svou roli správně. Výmluvnými příklady jsou například vykácené lesy ve Velké Británii, vzpomínka na cedry v Libanonu, znečišťování delty Nigeru a podobně.
Nemusíme však chodit daleko - proč u nás krachují pily přímo v lesích a vytěžené surové dřevo se vozí přes hranice k dalšímu zpracování, když náklady na strojní vybavení jsou minimálně podobné a náklady na pracovní sílu nižší? Chová se "homo economicus" vždy tak, aby dopady jeho chování nebyly vystaveny jako šek se splatností dalším generacím?
Příklad energeticky velmi náročného města v poušti - Las Vegas, USA
Zdroj: Inkapo
Večerní pohled na část Las Vegas
Zdroj: Inkapo
Sečteno a podtrženo, lidská činnost někdy přináší výsledky, které nezohledňují všechny náklady produkce či vyvíjené aktivity. Tyto náklady pak platí všichni ostatní, ať už přímo či nepřímo - finančně či nefinančně. Chápeme, že hledání všeobecného konsenzu nad téměř jakýmkoli tématem bývá velmi obtížné, domníváme se však, že globální klima a budoucnost nás všech si zaslouží seriózní debatu a vyslechnutí názorů všech zúčastněných stran.
Tím více, že právě v letošním roce čelí i naše republika významnému suchu - viz např. tiskovou zprávu o dočasném omezení užívání pitné vody pro jiné než pitné účely z 24. 6. 2015. Problému, o kterém jsme dosud četli pouze ve zprávách, tak nyní čelí i mnohé české domácnosti a firmy. O tématu extrémního sucha v Kalifornii jsme informovali již v dubnu na našem Facebooku.
Příklad krajiny, kde jsou na dlouhodobé sucho zvyklí, ale i letos je překvapila jeho intenzira - Kalifornie, USA
Zdroj: Inkapo, 2015
Nyní tedy konečně zpět k plánu na dosažení zelenější americké ekonomiky, o kterém včera informovaly například Hospodářské noviny. Ve zkratce je možné shrnout jej takto:
Výrazně budou zasaženy uhelné elektrárny a návazný průmysl. Naopak poněkud větší podpory se dočká jaderná energie. Ve hře je také vybudování povolenkového emisního systému. Jak si z pohledu generování emisí skleníkových plynů Spojené státy stojí nyní, respektive v nedávné minulosti?
Podíl jednotlivých sektorů na celkových emisích skleníkových plynů v USA v roce 2012
Zdroj: Whitehouse.gov/climate-change
Svět se mění a je možné, že nás čekají předvídatelné i nepředvídatelné změny paradigmatu, nové výzvy a problémy. Podle našeho názoru je však účelné a správné pokusit se o to, abychom se na Zemi chovali jako dobří hospodáři. Hlasujeme pro poučenou a seriózní diskusi prostou invektiv a předsudků. Jedno přísloví totiž říká: "Kde vládnou předsudky, rozum mlčí."
Doba kamenná neskončila proto, že by došly kameny. Kvůli čemu skončí doba ropná?
Zdroj: Inkapo, 2015
Závěrem ještě přidáváme tip na jeden zajímavý dokument, jež nese název "The Great Global Warming Swindle". Reprezentuje kritické hlasy, které s konceptem člověkem zaviněného globálního oteplování nesouhlasí. Dodáváme, že i pokud je to pravda, má obecně smysl snažit se o úspornější a efektivnější řešení. Je důležité hrát férově, transparentně a s ohledem na dlouhodobou udržitelnost. Domníváme se, že minimálně na tomto tvrzení je možné začít se shodou.