Vládní návrh novely zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, který byl po dlouhých přípravných peripetiích projednán poslaneckou sněmovnou, senátem a poté vetován prezidentem republiky, má opět o něco menší šanci na to, aby začal platit od počátku roku 2013, jak bylo původně plánováno.
Na schůzi poslanecké sněmovny 7. září 2012 sice bylo zařazeno jeho opětovné projednávání, ale nakonec projednán nebyl. Dle dostupných informací na příštím jednání poslanecké sněmovny 18.9.2012 už zařazen není.
Novela zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií podněcuje od té doby, co byla do parlamentu předána, vznik mnoha emocí. Jak už to bývá, část pravdy mají zastánci nového znění, část jistě i odpůrci. Nechci zde podrobně rozebírat všechny možné již vyřčené argumenty. Nicméně na základě zkušeností s vypracováváním energetického auditu v rámci různých dotačních programů je zřejmá jedna docela podstatná věc. Energetický audit zpracovaný tak, aby byl použitelný pro dotační program, může být elaborátem, se kterým se energetický auditor vyrovnává poměrně těžko.
Dotační programy zadávají celkem logicky výběrová kritéria, podle nichž se jednotlivé projekty hodnotí bodovým ziskem. Podkladem je právě energetický audit. Samozřejmě, celkem logickým zájmem uchazeče o dotaci je, aby energetický auditor vyprodukoval takový elaborát, který bude základem pro úspěšné hodnocení projektu. Auditor se tak může dostávat do situace, kdy se rozhoduje mezi některými variantami účelově, což by se rozhodně dít nemělo. Otázka může znít: proč se tak hodnotící kritéria nastavují, případně proč je vyžadován energetický audit? Notabene ještě různé dotační programy mají kritéria nastavena různě (např. výzvy v rámci OPŽP - Prioritní osa 3, oblast podpory 3.2., OPPI - prioritní osa 3 - EKO-Energie).
Tyto problémy spojené s vypracováváním energetických auditů má odstranit zmíněná novela zákona č. 406/2000 Sb., která nově zavádí tzv. energetický posudek. Energetický posudek je dle novely písemnou zprávou obsahující informace o posouzení plnění předem zadaných technických, ekologických a ekonomických parametrů.
V rámci zmíněné novely energetickému auditu má pak přináležet skutečně objektivní posouzení všech toků energie v budově a skutečně objektivní možný návrh na snížení energetické náročnosti respektující hledisko technické, ekonomické a ekologické.
Nezbývá než doufat, že v návalu práce si poslanci najdou čas ke schválení již jednou schváleného.
Více informací o energetickém auditu