Energetický audit je dokumentem, jehož vypracování je v některých případech nutností danou legislativou. Avšak i ty subjekty, které nemusejí nechat vypracovat energetický audit povinně, mohou díky jeho provedení a užitečným závěrům v budoucnu výrazně ušetřit náklady za spotřebovanou energii.
Od 5. prosince 2015 musejí mít enrgetický audit velké podniky
Stavebník, společenství vlastníků jednotek nebo vlastník budovy nebo energetického hospodářství jsou povinni zpracovat pro budovu nebo energetické hospodářství energetický audit v případě, že:
Zákon 406/2000 Sb. ve znění změny č. 318/2012 Sb. a prováděcí vyhláška 213/2001 Sb. stanovují, kdy vzniká povinnost zpracování energetického auditu takto:
(1) Hodnota, od níž vzniká pro organizační složky státu, organizační složky krajů a obcí a příspěvkové organizace povinnost podrobit své budovy či zařízení energetickému auditu, se stanoví ve výši 1500 GJ celkové roční spotřeby energie.
(2) Hodnota, od níž vzniká pro fyzické a právnické osoby s výjimkou uvedených v odst. 1 povinnost podrobit své budovy či zařízení energetickému auditu, se stanoví ve výši 35 000 GJ celkové roční spotřeby energie.
Celkovou roční spotřebou energie se rozumí součet všech forem energie ve všech odběrných místech provozovaných pod jedním identifikačním číslem.
(3) Energetický audit musí mít také velké podniky (250+ zaměstnanců A ZÁROVEŇ obrat větší než 50 mil. EUR NEBO aktiva větší než 43 mil. EUR). Každé 4 roky je nutné energetický audit obnovovat.