Akustické vlastnosti otvorových výplní se hodnotí dle ČSN EN ISO 717-1:1998 pomocí vážené vzduchové neprůzvučnosti Rw [dB]. Tato vážená vzduchová neprůzvučnost se stanovuje pomocí faktorů přizpůsobení spektru hladin akustického tlaku v závislosti na různých kmitočtech tzv. třetinooktávových pásem.
Zvuk je z fyzikálního hlediska šíření akustického vlnění o různém kmitočtu. pro běžnou praxi je rozhodující rozsah kmitočtu od 100 do 3150 Hz. To je hlukové zatížení, které se běžně vyskytuje v našem okolí. Měřením ve vzdálenosti 2 m od fasády se získá křivka hlukového zatížení v exteriéru. Měřením v interiéru se pak získává křivka hlukového zatížení v interiéru.
Hodnoty naměřeného akustického tlaku Rw se porovnávají s tzv. směrnými hodnotami, které pro celé měřené spektrum 100 - 3150 Hz tvoří tzv. směrnou křivku a jsou dány normou. Hodnota pro frekvenci 500 Hz je pak jednočíselným vyjádřením vážené vzduchové neprůzvučnosti Rw [dB].
Zvýšení stupně zvukově izolační schopnosti otvorové výplně lze dosáhnout použitím speciálně upravených křídelních výplní (dvojskla, trojskla, vrstvená skla a podobně). Příklad použití vrstveného skla je na následujícím obrázku.
větší hloubka (tloušťka) profilu přispívá k lepším zvukově izolačním vlastnostem rámu, především proto, že se zvyšuje hmotnost, která podstatně ovlivňuje schopnost tlumit některá spektra akustického tlaku
lepší schopnost tlumit zvuk má zalomený tvar rámu (takzvaná okna s dorazem nebo-li nalehávkou) než výrobky, které zalomení nemají. Příkladem okna se zalomenou a bez zalomené funkční spáry jsou okna na následujícíh obrázcích.
Vlevo je běžné plastové okno, vpravo pak okno systému Thermostar F-86 na následujícím obrázku. Třída zvukové izolace okna Thermostar při použití běžného izolačního dvojskla je cca 32 dB, což je poměrně nízká hodnota na to, že rám a křídlo jsou 86 mm silné.